Alliance for Open 5G Enterprise Networks (5G-ALOE) heeft als doel “ open, modulaire 5G-technologieën in campusnetwerken te bevorderenâ€. Daarmee wil het bijdragen aan “de digitale soevereiniteit van bedrijven in Duitsland en Europa en [het] versterken van hun concurrentievermogen.â€
De doelstellingen en missie zijn duidelijk. Maar verder. Wie heeft hier al van gehoord en wie heeft zich aangesloten bij dit initiatief? Het antwoord op de tweede vraag is de te vinden op een flyer voor een bijeenkomst volgende maand.
Met Fraunhofer HHI als penvoerder zal het niet verbazen dat dit een erg Duits feestje is. Bosch, Siemens, Deutsche Telekom zijn “the usual suspects†voor Duitse onderzoeksprojecten met overheidsgeld. Maar er zitten ook bedrijven bij die totaal onbekend zijn en zelfs het “Franco-German Ecosystem for Private 5G Networks.â€
Bij het traceren van de business van de deelnemers bekruipt de lezer het gevoel dat dit toch iets anders is dan weer een soort GAIA-X project. Dat kenmerkte zich door torenhoge politieke ambities en is in korte tijd verzand in geneuzel omdat politici te gevoelig waren voor lobbyisten.
Dit initiatief komt tot drie redelijk concrete aandachtspunten:
- bouwblokkencatalogus voor open 5G-bedrijfsnetwerken. De bouwblokkencatalogus is het hart van het project en biedt:
* functionele bouwstenen voor open en modulaire 5G-netwerken,
* blauwdrukken en oplossingsmodules voor specifieke toepassingen evenals succesvol geteste combinaties van hardware en software die zijn geëvalueerd in referentietestvelden (“badgesâ€).De catalogus ondersteunt bedrijven bij het implementeren van op maat gemaakte 5G-oplossingen op basis van hun industriële vereisten.
- referentie- en testomgevingen
De bestaande referentie- en testomgevingen worden verder uitgebreid om bedrijven optimale omstandigheden voor proeven te bieden.
- netwerkplatform
Een holistisch netwerkplatform bevordert de uitwisseling tussen spelers in het ecosysteem, ondersteunt de evaluatie van operatormodellen en vergemakkelijkt de kennisoverdracht tussen onderzoek en praktijk. Daarnaast zorgt de alliantie voor een grotere zichtbaarheid in de politieke arena en werkt ze nauw samen met verenigingen en politieke instellingen.
Open RAN
Om dit alles mogelijk te maken is er CampusOS. (De naam verwijst naar campus netwerken) Dat is gebaseerd op open radiotechnologieën en interoperabele netwerkcomponenten en volgt de principes van Open RAN. Bij iedereen die iets weet van 5G moet nu het balletje gevallen zijn. Dit is dus een groep bedrijven die van iets dat lijkt op Open RAN een succes wil maken om daarmee minder afhankelijk te zijn van de paar leveranciers met eigen oplossingen die er nu zijn.
22 partners uit de industrie ontwerpen netwerkarchitecturen en technologieën met CampusOS als basis voor specifieke scenario’s in de industrie en een beperkt aantal andere sectoren.
Dat er geen Nederlandse participanten zijn doet vermoeden, ondanks het redelijk begrijpelijke verhaal, hier niemand ooit van 5G-ALOE heeft gehoord.
NB. Hier staan twee Engelstalige publicaties over het project