Elk jaar rond deze tijd probeert een aantal bedrijven het belang van back-ups duidelijk te maken. Ze doen dat door een dag te claimen waarop dit onderwerp centraal zou moeten staan. En het effect? De kans is groot dat er bij de lezer geen lampje gaat branden.
Iedereen kan beweren dat een dag in het jaar in het teken moet staan van pannenkoeken, voetgangers veilig laten oversteken of back-ups. Het gevolg van die vrijheid laat zich raden. Er zijn zelfverklaarde marketingspecialisten die je tegen grof geld kunnen ondersteunen bij het in de markt zetten van zo’n bijzondere dag. Daarvan zijn er inmiddels meer dan 365, dus opvallen met je zelfbedachte aandachtsdag is een lastige klus.
Deze kritische toon is volledig van toepassing op de partijen die beweren dat de internationale back-up dan nodig is. Over de jaren heen is het aantal bedrijven dat dit verzonnen moment aangrijpt om iets te kunnen communiceren afgenomen. Wat nu nog aan persberichten wordt verspreid heeft een bedroevend lage kwaliteit en getuigt van nul originaliteit.
Berichten volgens het schema “Van [groep A] in [land B] heeft [zoveel%] nog nooit een back-up gemaakt / getest.†kun je in tenminste tien talen online terugvinden. Door de matige kwaliteit, plus het idee dat vorig jaar en het jaar daarvoor dezelfde boodschap is verteld, is voor de pers reden deze bijzondere dag te negeren.
Maar er valt nog iets heel anders te constateren rond het thema. Iedereen weet dat back-ups niet sexy zijn. Probeer er maar eens met je klanten een lang gesprek over te voeren, zonder daarbij te vervallen in de hardware die nodig is of het soort software. Wat een back-up is en hoe het precies werkt interesseert nagenoeg niemand.
Commodity
“Ahaâ€, de denkt de lezer dan. “Een back-up is een commodity, hoe het werkt interesseert niet, als het maar werkt.†Lange tijd was dat argument inderdaad te horen. De opkomst heeft dat beeld wel iets veranderd. Toen begreep men opeens – vooral nadat het kalf verdronken was – waarom het hebben van back-ups, en dan vooral geïsoleerde, handig was.
Door ransomware is er iets meer besef gekomen dat back-ups hebben een ding is, maar dat de lijst met vereisten veel langer is. Isolatie (“airgappedâ€), aantallen en integriteit zijn drie termen op die lange lijst.
AI en soevereiniteit
Toen kwam AI. Bedrijven die zich het recht toe-eigenen door andermans data te grasduinen om modellen te trainen zorgen voor meer zorgen om de specificaties van back-ups. De publieke cloud wordt voor bedrijven om die reden minder aantrekkelijk, maar goed die hebben als alternatief een private cloud.
Terwijl die zorgen nog gemitigeerd kunnen worden door te migreren van de ene cloudsoort naar het andere komt om de discussie van digitale soevereiniteit op de deur kloppen. Beter gezegd, de deur wordt ingetrapt.
Iedereen die nu nog wat meent te kunnen roepen over het nut van back-ups zonder daarbij aan te geven waar die data precies staat heeft een onvolledig verhaal dat terecht geen indruk maakt en in het beste geval kan rekenen op forse kritiek.
Als je kijkt naar wat er dit jaar onder het mom van back-up dag is gecommuniceerd wordt je echt niet blij. Om de nationale pannenkoekendag kun je tenminste nog lachen.