De Europese Unie heeft het 17e pakket van sancties tegen Rusland bekend gemaakt. Brian Krebs was er als de kippen bij om te melden dat tussen de 17 personen en 58 entiteiten die zijn toegevoegd aan de lijst ook een hoster zit.
De hoster in kwestie is ooit gestart in Moldavië. Niet het meest voor de hand liggende land voor een omvangrijke IT operatie. Vanuit dat land zijn vestigingen elders gestart, dat is voor hosters extreem makkelijk want het enige dat ze hoeven te doen is ergens fysieke of virtuele servercapaciteit te huren.
Krebs en Correctiv
Het bedrijf is met de internationale expansie ook wat nieuwe namen gaan voeren. Dat blijkt onderdeel te zijn van een bewuste campagne om de identiteit te verhullen. Erg succesvol is dat niet geweest. Krebs en Correctiv hebben de constructie al eerder ontrafeld. Daar hadden ze ook goede redenen voor. Krebs vermoedde een link tussen het bedrijf en de massale pro-Russische DDoS aanvallen die sinds de inval in Oekraïne zijn gestart.
Correctiv keek minder naar de techniek, maar juist naar content. Het toonde aan dat naast “hacks†het netwerk van de hoster erg vaak naar voren komt als verspreider van propaganda.
“in Drontenâ€
Beide artikelen wijzen meermaals naar een Nederlands datacenter “in Dronten†waar de hardware was ondergebracht. De naam wordt genoemd, maar iedereen de sector weet ook zonder dat om welk bedrijf het gaat.
Wie over beide onderzoeken meer wil weten, is dit de link naar het eerste artikel van Brian Krebs over de zaak en dit de link naar het volledige onderzoek van Correctiv.
Beslag op bankrekeningen
Op de sanctielijst van de EU is trouwens niet alleen de hoster gezet, maar ook de twee eigenaren. Deze twee personen hebben, net als het bedrijf, per woensdag geen toegang meer tot de bankrekeningen in Europa want daar is beslag op gelegd. Daarnaast is het elke burger en ondernemer in de EU verboden geld op welke wijze dan ook aan dit duo of de bedrijven beschikbaar te stellen. Tenslotte geldt er een inreis en doorreis verbod, wat uiteraard alleen betrekking heeft op de eigenaren.
Het is niet de eerste keer dat het Nederlandse bedrijf internationaal de aandacht trekt door het faciliteren van strafbare activiteiten van de klanten. De discussie of een datacenter of hoster verantwoordelijk gesteld kan worden zal hierdoor gevoed worden, waarbij het naleven van sancties een nieuw argument zal zijn.