• Nieuwsbrief
  • Adverteren en contentmarketing
  • Contact
ITchannelPRO
  • Nieuws
  • Achtergrond
  • Evenementen
  • Video
  • Magazines
    • Alle Magazines
  • Vacatures
  • Personalia
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
ITchannelPRO
  • Nieuws
  • Achtergrond
  • Evenementen
  • Video
  • Magazines
    • Alle Magazines
  • Vacatures
  • Personalia
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
ITchannelPRO
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten

Enreach 1Banner_Marieke_Bita Capestone Capestone-1144x350 C-IT community

De passie van… Astrid Oosenbrug

‘Uiteindelijk wil iedereen een veilig plekje’

15-12-2021
Astrid Oosenbrug

Amsterdam. 05-12-2018. Astrid Oosenbrug, voorzitter COC. Fotografie t.b.v. COC. Vincent Boon Photography © COPYRIGHT : VINCENT BOON 2018 © WWW.VINCENTBOON.NL

Deel op LinkedinDeel op FacebookDeel via WhatsappDeel via mail

In de passie van… ligt de focus wat minder op de loopbaan van de hoofdpersoon. Zo ook in dit gesprek met Astrid Oosenbrug. Zij was systeembeheer bij XS4all en werd via de Tweede Kamer uiteindelijk voorzitter van COC Nederland. Vanuit dat oogpunt vertelt Astrid over buitenbeentjes, anders zijn en het creëren van veilige omgevingen.

 

Astrid Oosenbrug

“Achteraf begrijp je altijd beter waarom je bepaalde keuzes hebt gemaakt”, begint Astrid het gesprek. Ze zal onbewust nog een paar keer terugkomen op deze uitspraak. En dat begint direct als het gaat over haar overstap van bART naar XS4all, twee internetproviders van het eerste uur. Toen bART werd overgenomen door een Amerikaans consortium, stuurde Astrid een open sollicitatie naar XS4all. Uiteindelijk werkte ze er vijf jaar als senior systeembeheerder.

 

Thuis voelen

“Ik voelde me goed thuis bij XS4all”, blikt Astrid terug op haar keuze. “De maatschappelijke betrokkenheid en enorme diversiteit van het personeel spraken me direct aan. Elke letter van de regenboog was daar aanwezig. Als biseksuele vrouw met een technische functie was ik opeens geen dubbel buitenbeentje meer.” Haar vertrek bij de provider had dan ook persoonlijke redenen. Gezinsuitbreiding viel niet te combineren met de reistijd. Astrid koos ervoor dichter bij huis te gaan werken. Onder meer bij Omroep West en als IT-beheerder binnen de medische sector.

Bij de Tweede Kamerverkiezingen van 2012 kreeg haar partij, de PvdA, zoveel stemmen dat ze met haar 36e plek op de kieslijst in de Kamer kwam. “Dat was voor mij een complete verrassing. Ik had nooit gedacht dat ik direct al in de Kamer zou komen.” Ook hier was ze een buitenbeentje, als nieuwkomer met een duidelijke affiniteit met IT. “De tech-portefeuille was binnen alle fracties niet gewild. Dat ik die kreeg, maakte mij ongevaarlijk, maar bevestigde ook weer dat ik een buitenbeentje was. Mede daarom kon ik veel meer bereiken dan ik vooraf had kunnen hopen. Bijvoorbeeld, het beleid rond Responsible Disclosure hebben we in die jaren van de grond gekregen. Sowieso is in die jaren het besef in de Kamer gegroeid dat IT en privacy echt aandacht verdienen.”

Rollercoaster

De jaren in de Kamer noemt Astrid achteraf een rollercoaster. “Je staat 24 uur per dag aan, het vergt echt enorm veel energie van jezelf en je directe omgeving.” Mede daarom heeft ze zelf aangegeven het bij die ene periode te houden. “Het waren wel leerzame jaren. Met leden van andere fracties was goed contact op dossiers mogelijk. Ook fracties waarvan ik vooraf dacht dat die een heel ander DNA hadden dan ik. Wat dat betreft is mij een spiegel voorgehouden; ook ik ben niet altijd onbevooroordeeld.”

Jongeren

Tijdens het werk als Kamerlid, maar ook al daarvoor, is Astrid meermaals in contact gekomen met jongeren die binnen het onderwijs tussen wal en schip belandden. Eenmaal uit de Kamer is ze zich daarop meer gaan richten. Eerst via de Cyberwerkplaats en nu via de DIVD Academy. “Er zijn jongeren die zozeer in de techniek zitten dat ze daardoor buiten de boot vallen in het reguliere onderwijs. In die groep zitten vaak jongeren met een vorm van autisme. Zij weten alles van hacken en beveiligen. Maar dat zijn vakken die niet worden gegeven op VMBO-niveau. Dat gebeurt pas vanaf HBO-niveau. Die jongeren zijn voor het gewone onderwijs vreemd, soms zelfs lastig. Daardoor voelen ze zich buitengesloten en buitenbeentjes. Dat kan uitermate vervelende consequenties hebben”, weet Astrid.

Veilige omgeving voor buitenbeentjes

Astrid wil het verschil maken door zich te ontfermen over die groep. Wat begon als het coachen van een jongere op weg naar werk, is inmiddels uitgegroeid tot een groter succes. We helpen nu jongeren samen met een groep oudere hackers die bekend zijn in dat wereldje. Ze worden ‘door het VMBO gesleurd’ zodat ze kunnen doorstromen naar MBO en HBO. Daar worden namelijk wel de vakken gegeven waar ze goed in zijn. Of ze worden begeleid naar technisch werk op VMBO-niveau. Samen met anderen helpt Astrid deze buitenbeentjes met het vinden van een veilige omgeving.

Als Astrid spreekt over het coachen van deze groep jongeren, komt ook weer het verhaal van het begrip voor de eigen keuzes terug. Omdat ze zelf heeft gewerkt in de IT en lange tijd gold als buitenbeentje, kan ze goed inschatten wat deze groep nodig heeft. Het is gewoon een logische keuze.

COC Nederland

Voor een buitenstaander is er een groot verschil tussen het begeleiden van jonge drop-outs en hackers en de positie van voorzitter van COC Nederland. Astrid ziet echter vooral de overeenkomsten. “Jongeren voelen zich buitenbeentjes of buitengesloten als ze beschikken over vaardigheden die buiten het normale onderwijs vallen. Ze voelen zich ook buitengesloten op basis van seksuele oriëntatie, genderidentiteit, genderexpressie of geslachtskenmerken. Ik weet uit eigen ervaring wat dat voor impact heeft.”

Juist jongeren kunnen enorm met zichzelf in de knoop zitten. Suïcide onder LGBT+-jongeren ligt vijf keer hoger dan onder andere groepen. Dat laat zien dat deze groep meer steun en aandacht nodig heeft. Daarbij staat de veilige omgeving centraal waar ze niet langer het buitenbeentje zijn. “Jongeren die hacken, willen praten met soortgenoten. Niet alleen over welke fouten ze allemaal vinden in software, maar ook over hun favoriete pizza en de nieuwste films. Dat is bij LGBT+-jongeren precies hetzelfde. Zij willen ook met gelijkgezinden communiceren over van alles en nog wat. Als je dat faciliteert, bied je ze dat veilige plekje en haal je ze uit dat mogelijk gevaarlijke isolement.”

 

Heb jij ook een passie?

In De passie van… spreken we met mensen uit de IT over hun passie of maatschappelijke betrokkenheid. Astrid Oosenbrug is Public Affairs manager bij ESET, voorzitter van COC Nederland en is medeoprichter van DIVD Academy dat jongere hackers opleidt om op een verantwoorde wijze om te gaan met informatie. Heb jij ook een passie? Laat het weten aan de redactie via redactie@itchannelpro.nl.

foto t.b.v. COC. Vincent Boon

 

(Dit artikel verscheen eerder in ITchannelPRO magazine nummer 4)

Tags: cybersecurityITchannelPRO Magazine

GerelateerdeBerichten

aeroflot

Cyberaanval door achterhalen wachtwoord legt Aeroflot plat

2025/07/29

Jaarbeurs/Cybersec Netherlands en LuteijnMedia slaan de handen ineen

2025/07/22
Volgend bericht
overname-verkoop

2021 - ook het jaar van de overname van een telecomaanbieder

Uitgelichte Vacatures

TP-link-logo-400

TP-Link zoekt: Business Administration Specialist

door Rashid Niamat
15-07-2025
0

TP-link-logo-400

TP-Link zoekt: Inside Sales Executive

door Rashid Niamat
15-07-2025
0

TP-link-logo-400

TP-Link zoekt: Pre Sales Engineer

door Rashid Niamat
15-07-2025
0

Upcoming Event

NLconnect Breeduit Jaarcongres 2025

11-09-2025 - 20:00

Vision Unfold

23-09-2025 @ 13:00 , more

Smart Living Society: slimmer en vitaal thuiswonen

24-09-2025 - 19:30

Omada Solution X Partner Event 2025

10-09-2025 - 15:00

European Resilience Summit – Den Haag

14-10-2025 @ 10:00 , more
View All Events
Bekijk alle evenementen
itchannelpro logo

ITchannelPRO is hét kennisplatform voor de circa 10.000 Telecom en IT-business partners en geldt als de primaire informatiebron in het IT-kanaal in Nederland.

Overige publicaties
Circulaire IT
DatacenterWorks
InfosecurityMagazine
CloudWorks
Business & IT

Over ITchannelPRO

  • Over ITchannelPRO
  • Tip de redactie
  • Adverteren en contentmarketing
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adreswijziging doorgeven
  • Contact

Contact

Varenmeent 5
1218 AN Hilversum

035 204 1000
info@itchannelpro.nl

ITchannelPRO is onderdeel van LuteijnMedia BV

  • Privacybeleid
  • Algemene voorwaarden
  • Disclaimer
  • Colofon

© 2022 ITchannelPRO | Beheer: Growing Lemon

Altijd op de hoogte blijven?

Wil je niks missen? We houden je dagelijks op de hoogte van het laatste nieuws! Je kunt je aanmelden voor onze nieuwsbrieven door het formulier in te vullen.

Wil je de nieuwsbrief uiteindelijk toch niet meer ontvangen? Geen probleem! Je kunt je op elk moment weer afmelden.

Inschrijven
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
  • ‘Integratie Teams en Xelion geeft keuzevrijheid’
  • ‘Partners zijn de belangrijkste schakel’
  • Aboneren CloudWorks
  • Aboneren InfoSecurity Magazine
  • Abonneren
  • Abonneren Datacenter works
  • Adreswijziging doorgeven
  • Adverteren en contentmarketing
  • Adverteren in ITchannelPRO Magazine #1
  • bedankt voor het aanmaken van contact
  • Bedankt voor het aanmaken van een bericht
  • Bedankt voor het aanmaken van een nieuw evenement
  • Bedankt voor het aanmaken van een nieuwe vacature
  • Bedankt voor het abonneren op de nieuwsbrief
  • Bedankt voor het abonneren op ons Magazine
  • Bedankt voor het adverteren
  • Bedankt voor het tippen van de redactie
  • Bedankt voor het wijzigen van uw adres
  • Bedrijf
  • Bedrijf toevoegen
  • Bedrijvengids
  • CEO Jean-Paul Weterings van Exertis Benelux over Microsoft Teams:
  • Circulaire-IT magazine
  • Cloudworks magazine
  • Colofon
  • Compliant en veilig met Microsoft Teams
  • Contact
  • Cookie verklaring
  • Datacenter works magazine
  • De Nationale CyberSecurity Monitor 2020
  • Digitaal dossier
    • Benieuwd naar het ecosysteem van MS Teams?
    • Deelnemen aan het digitaal dossier rondom Circulaire IT?
  • Digitale telecomorganisatie
  • Disclaimer
  • Evenementen
  • Evenementen
  • Event Archive Item
  • Event Detail
  • GD Archive Item
  • Grote vraag naar Adoptify-ondersteuning van Microsoft 365 en MS Teams
  • Home
  • InfoSecurity Magazine
  • ITchannelPRO magazine
  • Jabra Evolve2-headsets zetten de nieuwe standaard
  • Locatie
  • Logitech & Microsoft: al veertig jaar een goed huwelijk
  • lorem20254
  • Lydis met Yealink koploper in MS Teams-hardware
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Nuvias UC; specialist bij uitstek
  • Over ITchannelPRO
  • Plaats een vacature
  • Place Archive Item
  • Place Detail
  • Places
  • Poly: de kracht achter waardevol menselijk contact en samenwerken​
  • Privacybeleid
  • Stapsgewijs overstappen van Skype for Business naar MS Teams is noodzaak
  • Start-up Anyroute biedt resellers platform met telefonie via Microsoft Teams
  • Telefonie of communicatie, het is een groot verschil
  • Terms and Conditions
  • ThemaTeam stelt het werkveld en de belevingswereld van medewerkers voorop
  • Tip de redactie
  • Vacature dashboard
  • Vacatures
  • Video
  • Visie Mark Meerbeek van Ditox op toekomst van (samen)werken
  • Voice-DNA voor de digitale werkplek
  • Whitepaper Nieuwe rol van het dealerkanaal in online marketing en sales
  • Wijzigen
  • Zoekpagina

© 2022 ITchannelPRO | Beheer: Growing Lemon