• Nieuwsbrief
  • Adverteren en contentmarketing
  • Contact
ITchannelPRO
  • Nieuws
  • Achtergrond
  • Personalia
  • Video
    • Cloud Expo 2025 Video interviews
    • Ronde tafel “digitale soevereiniteit”
  • Events
  • Magazines
  • Vacatures
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
ITchannelPRO
  • Nieuws
  • Achtergrond
  • Personalia
  • Video
    • Cloud Expo 2025 Video interviews
    • Ronde tafel “digitale soevereiniteit”
  • Events
  • Magazines
  • Vacatures
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
ITchannelPRO
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten

Capestone Capestone-1144x350 2025Enreach 3Banner_Marieke_Bita

ACM: telecomaanbieders moeten consumenten beter voorlichten over vast internet 

09-02-2026
ACM
Deel op LinkedinDeel op FacebookDeel via WhatsappDeel via mail
De Autoriteit Consument & Markt (ACM) verwacht dat telecomaanbieders voortaan duidelijker en transparanter gaan communiceren richting consumenten over het aflopen van hun contracten, de mogelijkheid van verlenging en eventuele prijswijzigingen voor vast internet.
 
ACMOok moeten zij een passend snelheidsadvies geven aan hun klanten dat gebaseerd is op hun daadwerkelijke gebruik. De ACM kondigt deze maatregelen aan naar aanleiding van haar het conceptmarktonderzoek ‘Prijzen van vast internet’ dat op 9 februari is gepubliceerd. De ACM komt voor de zomer met richtsnoeren voor de telecomaanbieders over hoe zij hun klanten moeten informeren en gaat controleren op de naleving. 
 
Uit eerder onderzoek van de ACM bleek dat consumenten die een abonnement afnemen in het lagere snelhedensegment (snelheden tot 100 Mbps) gemiddeld meer betalen dan consumenten met een hogere internetsnelheid. In deze nieuwe publicatie onderzocht de ACM wat daar de oorzaken van zijn.
 

Automatische prijsverhogingen passieve contracten

Uit de studie blijkt dat het prijsverschil tussen hogere en lagere snelheden vooral wordt veroorzaakt doordat er in het lagere snelhedensegment veel consumenten zijn met zogenoemde ‘slapende’ contracten. Dit zijn passieve contracten waarvan de initiële contractperiode is verstreken en die automatisch worden verlengd. Omdat telecomaanbieders jaarlijks prijsverhogingen doorvoeren voor bestaande klanten, kunnen de abonnementskosten voor klanten met een passief contract (dus die niet overstappen of een nieuw contract afsluiten bij hun huidige provider) relatief snel oplopen.
 
Hoe langer een consument bij dezelfde aanbieder klant is, hoe hoger deze ‘loyaliteitsboete’ wordt. Deze prijsstijging kan in een paar jaar tijd oplopen tot 10 euro per maand ten opzichte van de geadverteerde lijstprijs op het moment van het afsluiten van het internetabonnement. Eerder onderzoek toonde aan dat bij 79% van de vaste internetabonnementen de initiële contractperiode al is verstreken. Voor dit nieuwe onderzoek keek de ACM ook naar demografische kenmerken van de mensen met passieve contracten. Daaruit blijkt dat het vaak gaat om oudere consumenten (65+) die klant zijn bij relatief dure telecomaanbieders en een lager snelheidsabonnement hebben.
 
ACM-bestuurslid Manon Leijten: “Vooral consumenten die niet of nauwelijks overstappen worden nu onevenredig benadeeld. Wij willen dat telecomaanbieders gaan zorgen voor tijdige en duidelijke informatie, ook over welke internetsnelheid past bij het daadwerkelijke gebruik. Op die manier wordt het duidelijker voor consumenten hoe zij met een nieuw contract of door over te stappen geld kunnen besparen op hun internetabonnement en hoeveel. Omdat uit ons onderzoek blijkt dat die informatievoorziening nu vaak onvoldoende is, komen wij met richtsnoeren voor de providers en daar gaan we daarna ook op handhaven.”

Informatievoorziening en snelheidsadviezen

Uit het onderzoek van de ACM dat telecomaanbieders onvoldoende duidelijke en transparante informatie bieden over contractstatus, prijswijzigingen en snelheidsadviezen. Aanbieders zijn wettelijk verplicht om klanten actief te informeren over het aflopen van hun contract en over de voor hun voordeligste tarieven. Uit onderzoek blijkt dat dit in de praktijk niet altijd op dezelfde manier en even duidelijk gebeurt.
 
Daarom komt de ACM nog voor deze zomer met duidelijke richtsnoeren voor telecomaanbieders over hoe zij hun klanten moeten informeren. Ook moeten telecomaanbieders hun klanten een passend en feitelijk onderbouwd snelheidsadvies geven. Voor de meeste huishoudens is een snelheid tussen de 50-100 Mbps vaak al voldoende, maar gestimuleerd door online snelheidsadviezen en ‘upselling’ door sommige aanbieders, nemen consumenten vaak hogere snelheden af dan nodig. De ACM gaat controleren of aanbieders zich straks aan de regels houden en eerlijke snelheidsadviezen geven.

Verdergaande optie

De ACM beschikt niet over instrumenten om buitensporige prijsverschillen tussen klanten voor hetzelfde product te verbieden. Als mogelijke, verdergaande optie kan worden verkend of prijsdiscriminatie kan worden beperkt door wettelijk te regelen dat consumenten met een passief contract niet meer betalen dan de standaard lijstprijs. Een dergelijke benadering zou kunnen leiden tot een vereenvoudiging van de tariefstructuur, waarbij dan alleen nog gewerkt wordt met een welkomstaanbod en een standaard lijstprijs. Of en op welke wijze een dergelijke wetswijziging vorm zou kunnen krijgen en of dat wenselijk is, is aan de wetgever om nader te onderzoeken.

Nieuw abonnement loont

De ACM adviseert consumenten die maandelijks geld willen besparen om over te stappen naar een andere aanbieder of een nieuw contact bij hun huidige aanbieder af te sluiten zodra de looptijd van hun contract is verstreken. Daarbij is het goed om ook te kijken naar de internetsnelheid die daadwerkelijk nodig is. Ook de Consumentenbond geeft aan dat voor een gemiddeld gezin bij gemiddeld gebruik een snelheid 50 Mbps vaak al voldoende is. Voor internetabonnementen met lagere snelheden kan een nieuw abonnement tot wel € 250 op jaarbasis schelen. Binnenkort publiceert de ACM op haar website Consuwijzer.nl ook voorbeeldgesprekken voor consumenten die bij hun huidige aanbieder willen blijven, maar een gunstiger tarief willen.

Vervolg

De ACM nodigt betrokkenen, zoals bedrijven en (consumenten)organisaties uit om hun reactie of suggesties te geven op de onderzoeksbevindingen en de aanbevelingen. Dat kan via de website van de ACM tot en met vrijdag 6 maart 2026.
 
Lees hier het volledige marktonderzoek ‘Prijzen van vast internet’.
 
Tags: internettoegangtelefonie

GerelateerdeBerichten

ACM

ACM mocht nep-klantenservicenummer intrekken

2026/01/20
vodafone logo 400

Vreemde ontwikkeling: Vodafone DE klanten bellen meer en langer

2025/12/23
Volgend bericht

Edwin van Korlaar - Group Sales Director Interstellar Group

Uitgelichte Vacatures

TP-link-logo-400

TP-Link zoekt: Business Administration Specialist

door Rashid Niamat
15-07-2025
0

TP-link-logo-400

TP-Link zoekt: Inside Sales Executive

door Rashid Niamat
15-07-2025
0

TP-link-logo-400

TP-Link zoekt: Pre Sales Engineer

door Rashid Niamat
15-07-2025
0

Upcoming Event

Cloudfest 2026

23-03-2026 @ 09:00 , more

Dstny Technology Event 2026

25-03-2026 - 18:00
View All Events
Bekijk alle evenementen
itchannelpro logo

ITchannelPRO is hét kennisplatform voor de circa 10.000 Telecom en IT-business partners en geldt als de primaire informatiebron in het IT-kanaal in Nederland.

Overige publicaties
Circulaire IT
DatacenterWorks
InfosecurityMagazine
CloudWorks
Business & IT

Over ITchannelPRO

  • Over ITchannelPRO
  • Tip de redactie
  • Adverteren en contentmarketing
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adreswijziging doorgeven
  • Contact

Contact

Varenmeent 5
1218 AN Hilversum

035 204 1000
info@itchannelpro.nl

ITchannelPRO is onderdeel van LuteijnMedia BV

  • Privacybeleid
  • Algemene voorwaarden
  • Disclaimer
  • Colofon

© 2022 ITchannelPRO | Beheer: Growing Lemon

Altijd op de hoogte blijven?

Wil je niks missen? We houden je dagelijks op de hoogte van het laatste nieuws! Je kunt je aanmelden voor onze nieuwsbrieven door het formulier in te vullen.

Wil je de nieuwsbrief uiteindelijk toch niet meer ontvangen? Geen probleem! Je kunt je op elk moment weer afmelden.

Inschrijven
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
  • ‘Integratie Teams en Xelion geeft keuzevrijheid’
  • ‘Partners zijn de belangrijkste schakel’
  • Aboneren CloudWorks
  • Aboneren InfoSecurity Magazine
  • Abonneren
  • Abonneren Datacenter works
  • Adreswijziging doorgeven
  • Adverteren en contentmarketing
  • Adverteren in ITchannelPRO Magazine #1
  • bedankt voor het aanmaken van contact
  • Bedankt voor het aanmaken van een bericht
  • Bedankt voor het aanmaken van een nieuw evenement
  • Bedankt voor het aanmaken van een nieuwe vacature
  • Bedankt voor het abonneren op de nieuwsbrief
  • Bedankt voor het abonneren op ons Magazine
  • Bedankt voor het adverteren
  • Bedankt voor het tippen van de redactie
  • Bedankt voor het wijzigen van uw adres
  • Bedrijf
  • Bedrijf toevoegen
  • Bedrijvengids
  • CEO Jean-Paul Weterings van Exertis Benelux over Microsoft Teams:
  • Circulaire-IT magazine
  • Cloud Expo 2025 Video interviews
  • Cloudworks magazine
  • Colofon
  • Compliant en veilig met Microsoft Teams
  • Contact
  • Cookie verklaring
  • Datacenter works magazine
  • De Nationale CyberSecurity Monitor 2020
  • Digitaal dossier
    • Benieuwd naar het ecosysteem van MS Teams?
    • Deelnemen aan het digitaal dossier rondom Circulaire IT?
  • Digitale telecomorganisatie
  • Disclaimer
  • Evenementen
  • Evenementen
  • Event Archive Item
  • Event Detail
  • GD Archive Item
  • Grote vraag naar Adoptify-ondersteuning van Microsoft 365 en MS Teams
  • Home
  • InfoSecurity Magazine
  • ITchannelPRO magazine
  • Jabra Evolve2-headsets zetten de nieuwe standaard
  • Locatie
  • Logitech & Microsoft: al veertig jaar een goed huwelijk
  • lorem20254
  • Lydis met Yealink koploper in MS Teams-hardware
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Nuvias UC; specialist bij uitstek
  • Over ITchannelPRO
  • Plaats een vacature
  • Place Archive Item
  • Place Detail
  • Places
  • Poly: de kracht achter waardevol menselijk contact en samenwerken
  • Privacybeleid
  • Ronde tafel “digitale soevereiniteit”
  • Stapsgewijs overstappen van Skype for Business naar MS Teams is noodzaak
  • Start-up Anyroute biedt resellers platform met telefonie via Microsoft Teams
  • Telefonie of communicatie, het is een groot verschil
  • Terms and Conditions
  • ThemaTeam stelt het werkveld en de belevingswereld van medewerkers voorop
  • Tip de redactie
  • Vacature dashboard
  • Vacatures
  • Video
  • Visie Mark Meerbeek van Ditox op toekomst van (samen)werken
  • Voice-DNA voor de digitale werkplek
  • Whitepaper Nieuwe rol van het dealerkanaal in online marketing en sales
  • Wijzigen
  • Zoekpagina

© 2022 ITchannelPRO | Beheer: Growing Lemon