• Nieuwsbrief
  • Adverteren en contentmarketing
  • Contact
ITchannelPRO
  • Nieuws
  • Achtergrond
  • Evenementen
  • Video
  • Magazines
    • Alle Magazines
  • Vacatures
  • Personalia
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
ITchannelPRO
  • Nieuws
  • Achtergrond
  • Evenementen
  • Video
  • Magazines
    • Alle Magazines
  • Vacatures
  • Personalia
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
ITchannelPRO
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten

Enreach 1Banner_Marieke_Bita Capestone Capestone-1144x350 ERSDH ESR-1144x350

Had NIS2 de Impact van de mislukte CrowdStrike-update kunnen verminderen

… of vergroten

23-08-2024
Sander Nieuwmeijer-secior
Deel op LinkedinDeel op FacebookDeel via WhatsappDeel via mail

Afgelopen maand leidde een mislukte update van de CrowdStrike-software tot aanzienlijke problemen wereldwijd. Het incident, dat werd bestempeld als de grootste IT-storing ooit en maakte miljoenen Windows-apparaten onbruikbaar. 

Sander Nieuwmeijer-seciorOp basis van de 4 miljoen crash rapportages die Microsoft ontving op 19 juli, schatte Microsoft dat in totaal ongeveer 8,5 miljoen systemen offline waren als gevolg van de storing. Deze schatting is waarschijnlijk nog optimistisch omdat deze is gebaseerd op de gegevens van gebruikers die ervoor kozen hun crashrapporten te delen. 8,5 miljoen systemen vertegenwoordigd zo’n 1 procent van alle Windows pc wereldwijd.

In Nederland vallen naar verwachting tussen de 10.600 en 11.600 essentiële of belangrijke organisaties onder de NIS2. Zowel deze organisaties als hun ketenpartners en kritieke leveranciers zijn verplicht om hun cyberweerbaarheid te vergroten en daarom hun netwerken en systemen te voorzien van cybersecurity voor Endpoint Detectie & Response (EDR) zoals Crowdstrike. EDR oplossingen zijn nauw geïntegreerd aan de systemen die zij moeten beschermen zoals we bij de Crowdstrike update hebben gezien. Tegelijkertijd initieerde Crowdstrike een verstoring binnen Windows en had het ook 100 keer erger kunnen zijn als de verstoring vanuit Microsoft was geïnitieerd.

Het is daarom extra belangrijk dat het implementeren van nieuwe cybersecurity oplossingen, samen met het gebruik van de huidige hard- en software, wordt meegenomen in de andere maatregelen van de NIS2 die de impact van een dergelijke grootschalige storing had verminderd. concrete voorbeelden;

Beheersmaatregelen voor Incidenten

Procedures voor detectie, beheer, respons en herstel van incidenten. Door robuuste incidentresponsprocedures te hanteren, hadden organisaties snel kunnen reageren om de schade te beperken. Dit omvat het isoleren van getroffen systemen en het implementeren van herstelmaatregelen.

Continuïteitsplanning en Disaster Recovery

Plannen en strategieën voor continuïteit en herstel na rampen. Organisaties hadden hun operationele capaciteiten kunnen handhaven door effectieve continuïteits- en herstelplannen. Dit kan betekenen dat er snel herstel van kritieke systemen en gegevens mogelijk was, zelfs bij een dergelijke grote storing.

Praktische Voorbeelden van Mitigatie;

  • Segregatie van Netwerken: Door het scheiden van kritieke en niet-kritieke systemen kan de impact van softwareproblemen beperkt blijven tot een kleiner deel van het netwerk, waardoor essentiële diensten operationeel blijven.
  • Failover-systemen: Het inrichten van automatische failover-systemen kan ervoor zorgen dat bij een storing direct wordt overgeschakeld naar alternatieve systemen, wat helpt om continuïteit te waarborgen.
  • Training en Bewustwording: Door medewerkers te trainen in incidentrespons en beveiligingsprocedures, kunnen organisaties sneller reageren op problemen en de impact van incidenten beperken.
  • Monitoring en Alarmering: Geavanceerde monitoring- en alarmeringssystemen kunnen helpen bij het vroegtijdig detecteren van problemen en het starten van herstelprocessen voordat problemen escaleren.

 

Conclusie

De maatregelen van de NIS2-richtlijn bieden een waardevol kader om de weerbaarheid van IT-systemen te versterken. Door deze maatregelen te implementeren, kunnen organisaties zich beter beschermen tegen kwaadaardige aanvallen maar ook voorbereiden op grote storingen zoals de mislukte CrowdStrike-update en de operationele impact ervan beperken. Proactieve voorbereiding en robuuste beveiligingsstrategieën zijn essentieel om de veerkracht tegen dergelijke complexe en grootschalige IT-uitdagingen te verbeteren.

 

 

Secior geeft in samenwerking met WLP Law, NIS2 Management team trainingen waarbij de aankomende Cyberbeveiligingswet, de verplichte security maatregelen, en bestuurders aansprakelijkheid worden behandeld, daarnaast krijgt het management inzage in de wijze waarop een hacker kijkt naar het betreffende bedrijf.

Tags: columnNIS2

GerelateerdeBerichten

Zomercolumn van Jacques de Waal

2025/08/20
DCjeroen

Zomercolumn Jeroen Burks

2025/08/18
Volgend bericht
Pieter van Eldonk 400

Zomercolumn Pieter van Eldonk BusinessCom

Uitgelichte Vacatures

TP-link-logo-400

TP-Link zoekt: Business Administration Specialist

door Rashid Niamat
15-07-2025
0

TP-link-logo-400

TP-Link zoekt: Inside Sales Executive

door Rashid Niamat
15-07-2025
0

TP-link-logo-400

TP-Link zoekt: Pre Sales Engineer

door Rashid Niamat
15-07-2025
0

Upcoming Event

ArrowFest 2025

02-10-2025 - 22:00

NLconnect Breeduit Jaarcongres 2025

11-09-2025 - 20:00

Vision Unfold

23-09-2025 @ 13:00 , more

Smart Living Society: slimmer en vitaal thuiswonen

24-09-2025 - 19:30

Omada Solution X Partner Event 2025

10-09-2025 - 15:00
View All Events
Bekijk alle evenementen
itchannelpro logo

ITchannelPRO is hét kennisplatform voor de circa 10.000 Telecom en IT-business partners en geldt als de primaire informatiebron in het IT-kanaal in Nederland.

Overige publicaties
Circulaire IT
DatacenterWorks
InfosecurityMagazine
CloudWorks
Business & IT

Over ITchannelPRO

  • Over ITchannelPRO
  • Tip de redactie
  • Adverteren en contentmarketing
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Adreswijziging doorgeven
  • Contact

Contact

Varenmeent 5
1218 AN Hilversum

035 204 1000
info@itchannelpro.nl

ITchannelPRO is onderdeel van LuteijnMedia BV

  • Privacybeleid
  • Algemene voorwaarden
  • Disclaimer
  • Colofon

© 2022 ITchannelPRO | Beheer: Growing Lemon

Altijd op de hoogte blijven?

Wil je niks missen? We houden je dagelijks op de hoogte van het laatste nieuws! Je kunt je aanmelden voor onze nieuwsbrieven door het formulier in te vullen.

Wil je de nieuwsbrief uiteindelijk toch niet meer ontvangen? Geen probleem! Je kunt je op elk moment weer afmelden.

Inschrijven
Geen resultaten
Bekijk alle resultaten
  • ‘Integratie Teams en Xelion geeft keuzevrijheid’
  • ‘Partners zijn de belangrijkste schakel’
  • Aboneren CloudWorks
  • Aboneren InfoSecurity Magazine
  • Abonneren
  • Abonneren Datacenter works
  • Adreswijziging doorgeven
  • Adverteren en contentmarketing
  • Adverteren in ITchannelPRO Magazine #1
  • bedankt voor het aanmaken van contact
  • Bedankt voor het aanmaken van een bericht
  • Bedankt voor het aanmaken van een nieuw evenement
  • Bedankt voor het aanmaken van een nieuwe vacature
  • Bedankt voor het abonneren op de nieuwsbrief
  • Bedankt voor het abonneren op ons Magazine
  • Bedankt voor het adverteren
  • Bedankt voor het tippen van de redactie
  • Bedankt voor het wijzigen van uw adres
  • Bedrijf
  • Bedrijf toevoegen
  • Bedrijvengids
  • CEO Jean-Paul Weterings van Exertis Benelux over Microsoft Teams:
  • Circulaire-IT magazine
  • Cloudworks magazine
  • Colofon
  • Compliant en veilig met Microsoft Teams
  • Contact
  • Cookie verklaring
  • Datacenter works magazine
  • De Nationale CyberSecurity Monitor 2020
  • Digitaal dossier
    • Benieuwd naar het ecosysteem van MS Teams?
    • Deelnemen aan het digitaal dossier rondom Circulaire IT?
  • Digitale telecomorganisatie
  • Disclaimer
  • Evenementen
  • Evenementen
  • Event Archive Item
  • Event Detail
  • GD Archive Item
  • Grote vraag naar Adoptify-ondersteuning van Microsoft 365 en MS Teams
  • Home
  • InfoSecurity Magazine
  • ITchannelPRO magazine
  • Jabra Evolve2-headsets zetten de nieuwe standaard
  • Locatie
  • Logitech & Microsoft: al veertig jaar een goed huwelijk
  • lorem20254
  • Lydis met Yealink koploper in MS Teams-hardware
  • Magazines
  • Nieuwsbrief
  • Nuvias UC; specialist bij uitstek
  • Over ITchannelPRO
  • Plaats een vacature
  • Place Archive Item
  • Place Detail
  • Places
  • Poly: de kracht achter waardevol menselijk contact en samenwerken
  • Privacybeleid
  • Stapsgewijs overstappen van Skype for Business naar MS Teams is noodzaak
  • Start-up Anyroute biedt resellers platform met telefonie via Microsoft Teams
  • Telefonie of communicatie, het is een groot verschil
  • Terms and Conditions
  • ThemaTeam stelt het werkveld en de belevingswereld van medewerkers voorop
  • Tip de redactie
  • Vacature dashboard
  • Vacatures
  • Video
  • Visie Mark Meerbeek van Ditox op toekomst van (samen)werken
  • Voice-DNA voor de digitale werkplek
  • Whitepaper Nieuwe rol van het dealerkanaal in online marketing en sales
  • Wijzigen
  • Zoekpagina

© 2022 ITchannelPRO | Beheer: Growing Lemon